Культура здорового харчування з дитинства

На сьогоднішній день актуальними проблемами залишаються неналежні умови організації достатнього, якісного, безпечного, збалансованого харчування

у закладах освіти, а також відсутність у більшості дітей звичок здорового харчування. Реформа шкільного харчування почалася в Україні у 2020 році за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

    Раціональне харчування тих, хто навчається – одна з умов створення здоров’язберігаючого середовища в загальноосвітніх установах, зниження негативних ефектів і наслідків функціонування системи освіти. Тому, Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 27.10.2023 №990-рр схвалив Стратегію реформування системи шкільного харчування на період до 2027 року. Стратегія визначає план дій на 2023-2024 роки, пріоритетні напрямки роботи до 2027 року та операційні завдання.

    Ухвалення цього документа є одним із найважливіших кроків у процесі зміни та переформатування системи організації харчування в закладах освіти та забезпечення дітей якісною та поживною їжею.

    Фактично цей документ – готовий план дій на найближчі роки. Його основні цілі:

1. підвищення фінансової та інституційної спроможності громад;

2. відновлення та модернізація харчоблоків закладів освіти з використанням новітніх технологічних процесів, покращення показників енергоефективності;

3. забезпечення органів місцевого самоврядування та закладів освіти достатнім штатом кваліфікованих працівників, які якісно та безпечно організовують харчування та сприяють формуванню в учнів здорових харчових звичок;

4. запровадження нових норм харчування та меню;

5. формування культури здорового харчування в Україні.

    Стратегічна мета реалізації чотирьох цілей реформи – забезпечити різноманітне, збалансоване та якісне харчування в закладах освіти, сприяючи соціальному захисту вразливих груп населення та формуючи навички здорового харчування серед дітей і дорослих.

    Серед показників досягнення стратегічної мети:

1. зменшення відсотка ожиріння серед дітей віком до 18 років;

2. рівень задоволеності учнів харчуванням у закладах освіти;

3. зміна харчових уподобань дітей шкільного віку;

4. збільшення кількості учнів, які харчуються в закладах освіти;

5.збільшення кількості комплексно модернізованих або відновлених харчоблоків.

    Реформа шкільного харчування підтримується всіма регіонами: у кожній області діють регіональні плани щодо створення належних умов для безпечного харчування в закладах освіти і забезпечується формування культури здорового харчування.

    Так, розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 15.02.2024 №Р-59/0/3-24 затверджено План заходів з реалізації у 2024 році Стратегії реформування шкільного харчування на період до 2027 року у Дніпропетровській області. Також, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області та Департаментом освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації видано спільний наказ від 09.08.2023 №408/0/212-23/387-ОД «Про організацію харчування дітей в закладах освіти області у період воєнного стану».

    Реалізація стратегії реформи шкільного харчування має стати основою формування здорового суспільства та значного зниження рівня неінфекційних захворювань в Україні!

вгору